اختصاصی: نقد و تحلیل هیئت تحریریه آبیته در رابطه با نقل و انتقالات استقلال در خطوط دفاعی

اختصاصی: نقد و تحلیل هیئت تحریریه آبیته در رابطه با نقل و انتقالات استقلال در خطوط دفاعی

اختصاصی آبیته- مهدی عالیشاه، مهیار اسعد، علی رضا حاتم وند:  با گذشت چند روز از نقل و انتقالات لیگ برتر ۹۵-۹۴،  هیئت تحریریه وب سایت آبیته بررسی جامع و تحلیلی دارد بر مسائل و مشکلات خط دفاعی فصل قبل و آن چه در فاز دفاعی استقلال در نقل و اتنقالات می گذرد. این نقد و تخلیل را در زیر می خوانید:

 

به عنوان اولین سوال نظرتان در مورد جذب مهدی رحمتی در درون دروازه چیست و به طور کلی وضعیت دروازه بانی تیم رو چطور میبینید؟

مهدی عالیشاه: فروزان صلابت لازم را برای دروازه بانی استقلال نداشت

به نظر من در فصل قبل در رابطه با دروازه بانی خوب عمل نکردیم و این وقتی محسوس تر می شود که فصول قبل شخصی به نام رحمتی را داشتیم که سخت گل می خورد. باید قبول کرد که در فوتبال ایرانی تیم ها اتکای زیادی به دروازه بان های خودشان دارند و فروزان نتوانست صلابت لازم رو از خودش نشان بده. بی شک رفتن مهدی رحمتی از استقلال با یک دید فنی نبوده چون مهدی جزو دروازه بان های تاپ ایران بوده و هست. اما بنده در رابطه با بحث تنش زایی واقعا نگران هستم و گمان نمیکنم که رحمتی و طالب لو یک فصل بدون حاشیه را در کنار هم داشته باشند.

مهیار اسعد: همه تقصیرها را نمی توان به گردن فروزان انداخت

قبل از اینکه بخواهیم به این فصل برسیم ابتدا لازم هست تا نگاهی به فصل گذشته داشته باشیم در فصل گذشته استقلال میانگین ۱/۱۳ گل در هر بازی را داشت که این آمار قابل قبول نیست. البته نمیتوان این آمار را صرفا به «گلر» یک تیم نسبت داد و باید گفت زنجیره ای از عوامل دست به دست هم می دهند تا چنین آماری شکل گیرد. در چند آیتم این تغییرات را بررسی میکنم.

۱- به یاد داریم محسن فروزان در تیمهای گذشته خود از خروج های مطمئنی برخوردار بود و اولین کششِ کادر فنی وقت استقلال به جذب این دروازه بان همین خصوصیت بود. اما با آمدن فروزان این مشکل حل نشد تا مشخص شود صرفا ایرادِ کار از خروج های یک گلر نیست و اساسا سازمان دفاعی استقلال با این روش از بازی مشکل داشت. آمارها نشان می دهد ۶۰ درصد از گل های دریافتی استقلال ماحصل ارسال ها + ضربات ایستگاهی و شروع مجدد بوده که مشخص می شود کماکان دفاع استقلال روی این مسئله ضعیف عملکرده است.

۲- دروازه بان به لحاظ قدرت روحی و ارتباط کلامی باید دارای ویژگی های خاص باشد اما محسن فروزان از این ارتباط کلامی موثر و قدرت لیدری برخوردار نبود. مهدی رحمتی با توجه به این که با شرایط استقلال آشنایی کامل دارد و بازیکن با تجربه ای محسوب می شود و می تواند این نقیصه را برطرف کند.

۳- سیو های روحیه بخش: کمتر مشاهده کردیم محسن فروزان بتواند با سیوهای خود به تیم انرژی دهد و به نوعی عامل جلوبرنده استقلال محسوب شود. اما تجربه نشان می دهد که رحمتی در این زمینه در لولِ مناسبی قرار دارد.

با تمامی این تفاسیر استقلال فصل گذشته درون دروازه مشکلاتی را داشت و به یاد داریم وحید طالب لو در میانه راه به استقلال پیوست و این نشان می دهد که کادر فنی وقت نیز از این شرایط آگاهی داشته است نکته مهم و کلیدی در بازگشت رحمتی القای انگیزه به اوست. رحمتی که تیم ملی را از دست داده باید به خوبی به لحاظ روحی به شرایط مطلوب برسد و این نخستین چالش کادر فنی استقلال است.

علی رضا حاتم وند: فروزان با رحمتی قابل قیاس نبود

موقعی که رحمتی از استقلال جدا شد کادر فنی وقت استقلال گلر خاصی را برای جایگزینی او در نظر نداشت. این را می شد از گزینه های متعددی مثل فروزان، بیرانوند و حتی گلرهای خارجی که در آن مقطع به باشگاه لینک می شدند فهمید و این ثابت می کند جدایی رحمتی خیلی فنی نبود. هر چند رحمتی فصل بدی را پشت سر گذاشته بود و در چندین بازی به ویژه بازیهای آسیایی عملکرد ضعیفی را از خودش به جا گذاشته بود اما به هر حال در آن مقطع باز هم بهترین دروازه بان ایران محسوب می شد.

وقتی فروزان به استقلال آمد هوادارهای استقلال در مورد کیفیتش نگران بودند اما به خاطر دارم که این نگرانی بعد از بازی مقابل استقلال خوزستان در ورزشگاه آزادی که فروزان دو تا سه سیو خوب داشت فروکش کرد. فروزان در ادامه ی فصل شاید مجموعا در پنج تا شش بازی با سیوهایش به کمک استقلال آمد و این آمار با آمار رحمتی قابل مقایسه نیست. فروزان توپ هایی را که باید میگرفت گرفت اما در دفع توپ هایی که گلرها را از یکدیگر متمایز می کرد موفق نبود. به خاطر همین نتوانست خیلی به چهره ی محبوبی تبدیل شود.

هر چند بنده فروزان را جزء پنج دروازه بان برتر فصل گذشته می دانم. با آمدن رحمتی ماندن فروزان هم رقابتی نه چندان مفید ایجاد می کند و هم باعث افت فروزان در این سن می شود.
بنابراین خروج فروزان از لیست استقلال ضروری است؛ اما ماندن طالب لو هم چندان به صلاح تیم نیست!

hajmohamadi ss

نظر کلی شما در رابطه با ساختار دفاعی تیم چیست؟

مهدی عالیشاه: به چند دلیل بدترین ضربه را فصل قبل از ساختار دفاعی خوردیم

شاید بتوان گفت بدترین ضربه فصل قبل از همین ساختار دفاعی به استقلال وارد شد. مشهودترین نکته اشتباهات خط دفاعی فصل قبل وجود گپ های عریض و طویل در خطوط دفاعی استقلال بود عدم هماهنگی بین مدافعین میانی و عدم وجود یک هافبک دفاعی که چربش دفاعیش بیشتر از تهاجمیش باشد باعث به وجود آمدن این وضع شد. البته فاکتورهای دیگری را هم می شود اضافه کرد: از جمله عدم توان در پیریزی حملات، عدم پرس در زمین حریف و عدم تحرک کافی در خطوط دفاعی کناری استقلال.

با رفتن نکونام که خاصیت دفاعیش بیشتر از هجومیش بود تقریبا ساختار دفاعی مستحکم استقلال از هم پاشید. زوج تیموریان و ابراهیمی نتوانست به صورت همزمان جواب دهد. هر دو عالی بودند اما بیشتر به برنامه های هجومی تیم کمک می کردند. فاکتور دیگر وجود عناصر خط دفاعی استقلال در تیم ملی بود، صادقی، بیک زاده، حیدری و ابراهیمی و تیموریان همگی عناصر دفاعی بودند و در تیم ملی بازی می کردند و این انرژی زیادی را از آن ها می گرفت. در کل به خط دفاعی استقلال فصل قبل نمی توان نمره قبولی داد.

مهیار اسعد: زوج سازی خوبی در دفاع استقلال صورت نگرفت

قبل از اینکه بخواهیم به استقلال برسیم ابتدا لازم است نگاهی کلی به ساختارهای دفاعی داشته باشیم:

سیستم های دفاعی به طور کلی به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می شوند. در قسمت فعال، موقعیت توپ ملاکِ عمل بازیکنان است و در روش غیرفعال بازیکنِ حریف یا به تعبیری دیگر می توان گفت که روش فعال دارای حرکاتی است که تیمِ حریف را « وادار » به از دست دادن توپ می کند. اما در سیستم های غیرفعال منتظر اشتباه حریف میمانیم. بعد ازآن جزئی تر میشویم: روش غیرفعال شیوه هایی همچون استاپر، man-to-man و … را شامل می شود و دسته فعال نیز شیوه هایی نظیر کنتاین و …

می توان به جرات گفت که اکثر تیمهای ایرانی از شیوه های منسوخ استفاده می کنند اما در این میان تیم هایی همچون نفت و ذوب آهن ثابت کردند که می توان مدرن دفاع کرد. به عنوان مثال تیم نفت به خوبی از روش Zonal marking استفاده می کرد که اساس کار یارگیری منطقه ای در مناطق موثر بود و هنگامی که این کار با پرس از جلو همزمان می شد نتیجه بخش بود.
ابزار نقش اساسی را برای پیاده سازی ایده ها دارد به یاد داریم در ابتدای فصل امیرحسین صادقی و حنیف عمران زاده مصدوم بودند و کادر فنی مجبور شد از بازیکنان غیرتخصصی در این پست ها استفاده کند. در ادامه نیز با توجه به از دست دادن زمان، هیچگاه عمران زاده و صادقی به شرایطِ ایده آل نرسیدند تا مشخص شود آبی ها به لحاظ ابزاری با شرایط مناسبی روبه رو نبودند. حال بیشتر روی استقلال متمرکز می شویم و با توجه به پراکندگی موضوع، صرفا چند آیتم بررسی می شود.

زوج سازی در دفاع

اساساً نخستین مورد قابل توجه برای ایجاد زوج سازی، اصلِ پوشش و درگیری است به گونه ای که مدافعین میانی یک تیم باید مکمل یکدیگر درایند و هم خصوصیت باشند اما همانطور که در ابتدای فصل انتظار می رفت، گزینه های استقلال دارای این نقش مکملی نبودند و زوجسازی به شکل اصولی انجام نشد. همانطور که پیشتر عنوان شد، ساختار دفاعی استقلال روی توپهای بلند و ارسال ها آسیب پذیر نشان داد. میانگین قدی استقلال آمار مناسبی را به ما نشان می دهد و مشخص می شود که به لحاظ نبرد هوایی بازیکنان این تیم در شرایط خوبی بودند پس ایراد کار برمی گردد به سازمان دفاعی این تیم! سازمانی که تا انتهای فصل نیز روی این گونه توپ ها آسیب پذیر باقیماند. مورد بعدی قضیه هافبک های دفاعی است. با رفتن تیموریان، استقلال همیشه میان استفاده از یک هافبک دفاعی یا دو هافبک دفاعی تردید داشت و این تردید تا پایان فصل نیز ادامه دار بود و در هر بازی شاهد بودیم که یکی از تعویض ها برای پوشش این ضعف سوزانده می شد به طور کل صحبت از سازمان دفاعی استقلال بحث طولانی می طلبد و فکر می کنم گریزی به نحوه گل های دریافتی استقلال جالب باشد: در روش گل های دریافتی استقلال داریم :

ضربات ایستگاهی و شروع مجدد : ۳۲ درصد
پاس بلند : ۲ درصد
پاس کوتاه : ۲۸ درصد
سانتر : ۲۸ درصد
شوت از راه دور : ۱۰ درصد

علی رضا حاتم وند: دفاع استقلال قلعه نویی در طول سه فصل تضعیف شد

دوره ی اخیر قلعه نویی در استقلال سه فصل طول کشید:

فصل اول: خط دفاع خیلی خوب، حمله ی متوسط

فصل دوم: دفاع ضعیف، حمله ی ضعیف

فصل سوم: دفاع ضعیف (ضعیف تر از فصل دوم)، حمله ی خوب

به جرئت می توان گفت که اگر استقلال در فصل سوم دفاعی در حد فصل اول داشت مدعی اصلی قهرمانی بود. استقلال در فصل اول معمولا به سختی گل میزد ولی در اغلب موارد از همان اندوخته ی خود به خوبی دفاع می کرد و امتیازهای حساسی را به دست می آورد، در حالیکه فصل سوم راحتتر گل زنی می کرد و راحتتر از آن گل می خورد!

فصل اول را به خاطر بیاورید. استقلال در اصفهان خیلی زود از سپاهان جلو افتاد و تا آخر هم از همان یک گل محافظت کرد و بازی حساسی را برد. امسال هم زود جلوی سپاهان به گل رسید ولی خیلی زود دروازه اش دو بار باز شد و برتری خودش را از دست داد. حتی مستحق خوردن گل های بیشتر هم بود یا برای مثال باز هم فصل اول را در نظر بگیرید. بازی مقابل تراکتورسازی در تهران که استقلال بیش از یک نیمه جلوی تیم قوی تراکتور، ده نفره دفاع کرد و گلی نخورد، اما در فصل قبل چهار گل از تراکتور خورد که نتیجه ی شرم آوری بود. بازی های زیادی هستند که می شود به همین صورت مقایسه کرد. این یعنی تیم افت فاحشی در فاز دفاعی داشته است.

اگر بخواهیم تیم فصل اول را با تیم فصل سوم مقایسه کنیم می بینیم که تیم فصل سوم سه نفر که در تیم فصل اول از مهره های کلیدی خط دفاعی بودند را ندارد: رحمتی- منتظری- نکونام
در مورد رحمتی که صحبت شد:

منتظری دفاعی بود که به دفاع استقلال نظم می داد و حنیف و صادقی را هم مدیریت می کرد. نکونام هم مهره ی دفاعی ارزشمندی بود که بازی اش به چشم تماشاگران نمی آمد. به لحاظ ساختار دفاعی استقلال در هر سه فصل مشکلاتی را داشت که در فصل دوم و سوم به مراتب بیشتر بود.

ولی هرگز نباید از اشتباهات فردی زوج حنیف و صادقی هم غافل شویم. صادقی از بازی اول تا آخر این فصل پراشتباه ظاهر شد و روی خیلی از گل هایی که استقلال دریافت کرد مقصر بود. حنیف به اندازه ی صادقی بد نبود ولی واقعا تعریفی هم نداشت، به نظرم یک مهره پراشتباه درهرساختاری ممکن است اشتباه کند و اینکه مظلومی به جذب دفاع های خوب اهمیت زیادی میدهد من را به آینده ی دفاعی تیم امیدوار می کند.

 

میثم مجیدی

در مورد جذب امین حاج محمدی، میثم مجیدی و روزبه چشمی در دفاع چه نظری دارید؟ آیا استقلال به جز این نفرات به نفرات دیگری هم نیازدارد؟

نظر جمعی هیئت تحریریه آبیته: نیازی به جذب نکونام، تیموریان و جلال حسینی نیست
مهدی عالیشاه: حاج محمدی و چشمی تا سال ها دفاع استقلال را بیمه  می کنند

امین حاج محمدی یکی از خوب های فصل قبل نفت بود و استقلال نیاز مبرمی به جوانگرایی دارد. البته رفته رفته و به تدریج! حاج محمدی با مربی باتاکتیکی مثل منصوریان کارکرده فقط بحث مکمل بودن و زوج بودن با حاج محمدی در دفاع مطرح است؛ آیا حنیف، صادقی یا مگویان میتوانند زوج مناسبی برای حاج محمدی باشند؟ میثم مجیدی یکی دیگه از ضعف های دفاعی استقلال رو پوشش داد. سمت چپ دفاعی استقلال ایستا بود و با اومدن مجیدی پویاتر می شود. مجیدی می تواند از مناطق جلوتری پرس را انجام دهد و روی توپ های بلند هم خوب عمل می کند. ضمن این که گلزن هم هست و در ضربات ایستگاهی می شود روی هوش گلزنی او حساب کرد. روزبه چشمی چند ویژگی قابل توجه دارد؛ اول سنش هست که با ۲۱ سال سن تا سال ها میتواند تیم را بیمه کند. روزبه قد و قواره ی یک هافبک دفاعی استاندارد را دارد. قدی که می تواند در نبردهای هوایی اجازه سرزدن به کسی ندهد و هیکلی که مناسب با یک دفاع پوششی است. روزبه علاوه بر پست هافبک دفاعی در دفاع وسط هم به بازی گرفته شده و این که یک بازیکن چند پسته هست عالیست.

ما در کناره ها دیگر نیازی به جذب بازیکن نداریم اما بحث جلال حسینی در دفاع میانی مطرح هست، علی القاعده با بازیکنانی که هستند نظیر صادقی- عمران زاده -مگویان و حاج محمدی نیازی به جذب بازیکن نیست، اما همان بحث اشتباهات و نبود مکمل شاید مظلومی را مجاب کرده که گوشه چشمی به سیدجلال داشته باشد. در مورد آندو و نکونام هم به نظرم اگر چشمی رو به عنوان یک بازیکن ثابت بازی بدیم خیلی بهتر هست اما مظلومی یک دید محتاطانه دارد و شاید به همین خاطر از بین نکو و آندو یکی از آن ها را بیاورد.

مهیار اسعد: نگران مکمل برای امین حاج محمدی هستم

پیش از هر چیز باید گفت که القای کار های دفاعی زمان برتر از تاکتیک های هجومی است، بنابراین باید زمان لازمه پس از این تغییرات داده شود. همانطور که صحبت شد ، با دلایل مختلفی عنوان شد که تغییرات در ابزار دفاعی ضروری است و استقلال باید نسبت به فصل گذشته تغییراتی به لحاظ ابزاری داشته باشد. کادرفنی تیم نیز به سوی این تغییرات گرایش پیدا کرده و چند مهره نیز جذب کرده اند. عنوان شد ساختار دفاعی استقلال مدرن نبوده و اساسا از یک ساختار دفاعی غیر فعال استفاده می کرد که چندان کارا نبود. این ابزار هستند که می توانند در سیستم های دفاعی مختلف ایفای نقش کنند، به عنوان مثال اگر دستور پرس داده شود این ابزار است که باید قابلیت این کار را داشته باشد و در گام دوم است که به القای ساختار مورد نظر خود می رسیم، پس ضروری است کادرفنی استقلال سراغ گزینه هایی برود که شرایط فیزیکی ، هوشی و … ساختار مد نظرشان را داشته باشند برای مشخص تر شدن نیاز در خط دفاعی به بررسی جناح گل های دریافتی استقلال می پردازیم :

میانه : ۵۳ درصد
چپ : ۳۴ درصد
و راست : ۱۳ درصد

از آمار ها می توان برداشت کرد که تقویت ابزار در جناح راست ضروری نیست و می توان با ابزار های گذشته ادامه داد اما در میانه و سمت چپ اوضاع فرق می کند. امین حاج محمدی به عنوان مدافع میانی جذب شد. در قابلیت های فردی این بازیکن شکی نیست اما باید دید که چه کسی مکمل مناسب برای وی است ؟

و این سوال اساسی برای گزینش مدافعین میانی استقلال است. در میان گزینه های موجود و احتمالی باید گفت حنیف عمران زاده و امیرحسین صادقی زوج مکمل مناسبی برای حاج محمدی نیستند. می توان گفت مگویان به لحاظ ویژگی های بازی همخوانی بیشتری با حاج محمدی دارد و باید دید کادر فنی استقلال در این زمینه چه تصمیمی می گرد. در جناح چپ چه در فاز دفاعی و چه در فاز هجومی ایراداتی وجود داشت و استقلال از داشتن بک چپ کلاسیک محروم بود؛ میثم مجیدی در این پست جذب شد و برای اینکه بتوانیم با قاطعیت بگوییم که دوای درد استقلال در این پست بوده یا خیر نیاز به زمان داریم، اما آنچیز که مسلم است ، آن است که خرید در این پست ضروری بود.

بنظرِ من با اینکه حاج محمدی بازیکن خوبی هست و خصوصیات فردی مناسبی دارد اما استفاده از او باعث می شود که ما سراغ زوج مکملش برویم. اگر مگویان رو به عنوان این زوج بدونیم مشکل حل می شود اما اگر بخواهیم که از بازیکن سطح بالاتری استفاده کنیم باید خرید انجام شود. در مجموع در شرایط کنونی و اولویت بندی نیازها صلاح نمیدانم که خریدی در این پست انجام شود.

علی رضا حاتم وند: میثم مجیدی گزینه مطمئنی برای دفاع چپ است

هر سه بازیکن را می شود خرید های خوبی دانست دفاع میانی استقلال پاشنه آشیل تیم در فصل قبل بود و مظلومی هم به خوبی این نکته را می دانست و خیلی زود برای جذب دفاع وارد عمل شد. امین حاج محمدی شاید بهترین خریدی بود که می توانستیم در این پست داشته باشیم. علیرغم سن کم او، چون فصل قبل نفت در هر سه جبهه به مراتب بالایی رسید نمی توان گفت حاج محمدی بازیکن خام و بی تجربه ای است. او تجربه ی بازی های حساس را دارد و بی شک باید مهره ی اصلی استقلال در دفاع میانی باشد. بین دفاع های فعلی استقلال بهترین زوج برای حاج محمدی، مگویان هست. حنیف و صادقی فصل کابوس واری را پشت سر گذاشتند و نشان دادند که شاید نشود به عنوان گزینه مطمئن به آن ها اعتماد کرد. اما مگویان در فصل قبل علیرغم کم بازی کردنش (به خصوص در نیم فصل دوم) باهوش نشون داد و احتمالا حضور او در کنار حاج محمدی میتواند نتیجه ی خوبی داشته باشد.

دو عدد هست که روزبه چشمی را خیلی متمایز می کند؛ یکی قد بالای ۱۹۰ سانتش و یکی سنش با ۲۱ سال

حضور در تیم امید به عنوان بازیکن اصلی هم مهر تاییدی بر شایستگی های این بازیکن هست. البته به نظر من هنوز معلوم نیست که مظلومی این بازیکن را دقیقاً برای چه پستی می خواهد. این را خرید های بعدی استقلال معلوم خواهد کرد. میثم مجیدی در استقلال خوزستان جز بهترین بازیکنان این تیم بود. تقریبا تمام بازی های این تیم را از اول تا آخر بازی کرده و این نشان میدهد بازیکن باثباتی هست. برای استقلال خوزستان نسبت به پستش گل های زیادی هم به ثمر رسانده و با عملکرد ضعیف هاشم بیک زاده، بی شک دفاع چپ اصلی استقلال میثم مجیدی خواهد بود و فرصت کافی خواهد داشت تا خودش را نشان دهد.
به نظر من هرگونه خرید دفاع با توجه به مهره های فعلی سهمیه سوزی و ولخرجی حساب می شود. با همین نفرات و با یه ساختار دفاعی خوب می توانیم این فصل دفاع خوبی را داشته باشیم.

به نظر شما با خط دفاع کنونی کدام بازیکن باید از تیم خارج شود؟

نظر جمعی هیئت تحریریه آبیته: امیرحسین صادقی باید برود

مهدی عالیشاه: من احتیاجی به قرار دادن لیست خروجی در دفاع نمی بینم اما اگر سخت گیرانه نگاه کنم به نظرم با وجود عمران زاده-مگویان و حاج محمدی و امیرحسین صادقی در یک پست همسان امیرحسین صادقی بهتر است از تیم جدا شود.

مهیاراسعد: به نظر من با توجه به مهره های موجود در پست بک چپ و راست نیازی به بازیکن خروجی نیست اما در خصوص مدافعین میانی باید گفت نمودار پیشرفت بر اساس رقابت ، تا یک حدی رو به صعود است و پس از آن با سقوط منحنی مواجه خواهیم بود و در خصوص مدافعین میانی نیز این رقابت موجب ترافیک بیش از اندازه می شود و بنظر بنده یک مدافع میانی باید از لیست خارج شود و فکر می کنم که این بازیکن امیرحسین صادقی خواهد بود.

علی رضا حاتم وند: چهار دفاع میانی خیلی عدد زیادی نیست ولی وقتی هر چهار تا مدعی فیکس بازی کردن هستند این اصلا خوب نیست. به نظرم با توجه به فصل بد صادقی و مسن تر بودنش نسبت به بقیه، اگه قرار بر خروج باشه این بازیکن باید از لیست خارج شود.


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

 1. یادمه اونسالی که تیم خیلی داغون بود قلعه بازیکنای خوبمون رو با خودش برده بود سپاهان هیچ کس جرات نمیکرد تیمو تحویل بگیره پرویز اومد یه تیمی ساخت که تا دوسال لنگیا حرف از دربی نمیزدن حتی بعد از دربی حذفی به چیزخوردن افتادن که چرا لنگی شدن فیلمشو حتما دیدین امسالم تیم پوکیده قلعه رو تحویل گرفته امیدوارم مثل اونسال موفق باشه و قلعه و نوچه هاش فکر برگشتن به سرشون نزنه واسه تیم حاشیه ای درست نکنن بذارن استقلال نفس بکشه به روزای خوبش برگرده ایشالا…ومن الله توفیق

   
 2. هادی جون من و تو فوتبال میفهمیم و میدونیم کی به درداستقلال میخوره نه اینا که شخص واسشون مهمه من خاک پای همه استقلالیام ولی از فرهاد مجیدی بدم میاد چون نونشو میکنه تو خون هوادارا

   
 3. اما بااین حال تو خط حمله ضعییییفیم خیلی ضعیفیم مخصوصا گه کرار بره که واویلایی میشه ،فقط بایدونه شهباز زاده نمیشه کاری کرد ،این گل محم مدی لمسم که گفت حسن زاده رو نمیدم یعنی اگه دوتا بازیکن هجومی خوب نگیریم فاتحمون خوندس به نظر من مبعلی بدرد میخوره

   
 4. با اومدن سید جلال به استقلال شدیدا مخالفم بازیکن لنگی نباید بیاد استقلال الان چند تا دفاع خوب داریم احتیاجی نیست بریم سید جلال بگیریم باید تا جا داریم هافبک بیاریم هافبکی با فیزیک بدنی خوب و شوتزن خط هافبکمون خوب باشه مشکلی بابت دفاع نخواهیم داشت

   
 5. واقعا نداشتن یه پلی میکر خیلی به تیم ضربه می زنه . یکی از دلایل عدم نتیجه گیری کادر فنی سابق نبود یه پلی میکر در حد نام استقلال بود . مطمئنم اگه یه پلی میکر نگیریم تیم به مشکل میخوره شدیدا مخصوصا تو فاز حجومی . فرشاد سالاروند یکی از دوستای خوبم که تو شیرین فراز باهم بودیم رفت استقلال خوزستان. فقط ببینین چه بازیکنیه حال کنین. حیف که مربی های سرخآبی ها مخصوصا تاجیا به بازیکن لیگ یکی اعتقاد ندارن . امید وارم رسول نویدکیا یا محسن مسلمان یا ایمان مبعلی رو جذب کنیم

   
 6. واقعا بازیساز نیاز داریم در پی صحبت آقا رسول بگم که هافبک لیگ یکی فرشید اسماعیلی که عضو تیم امید هم هست بسیار گزینه خوبیه البته باید بیشتر توجه کرد به این پست

   
 7. تحلیل،بسیارعالى بودامیرحسین صادقى واقعافصل پیش زیادسوتى میداد.به نظرمن حتمابایدیه مهاجم ترازاول هم مثل حسن زاده جذب کنیم دوستان یه سؤال:آیاعلیرضارمضانى این فصل مصدومیتش برطرف شده وبازى خواهدکرد؟لطفاجواب بدید

   
  • مسؤلان سایت خبرهاروخیلى دیربه دیرمیذارید!رسیدگى کنید لطفا،همش باید ازاینستاگرام وبانک ورزش خبراروببینیم

    
 8. ضربات ایستگاهی و شروع مجدد : ۳۲ درصد پاس بلند : ۲ درصد پاس کوتاه : ۲۸ درصد سانتر : ۲۸ درصد شوت از راه دور : ۱۰ درصد متاسفانه چند روز پیش بعضی از دوستان سر بحث ضعف فنی دفاع کلیبا ما جروبحث کردند،اون دوستان باتعصبمون به عقاید من برسند:ضربات ایستگاهی و سانتر۶۰درصد گلهای خوردمون بوده،اونم با دفاع قدبلند چون حنیف و صادقی،حنیف رو ضربات ایستگاهی کنده و دیر میپره هوا،امیدوارم حل کنه این ضعف رو

   
 9. ۱٫ مشکل فوتبال ایران گل خوردن در ضربات ایستگاهی و یا روی سانتر از جناحین هستش بخاطر ضعیف بودن مدافعان کناری ایرانی ست . به نظرم رامین رضاییان دفاع راست خوبی بود که باید جذب میشد . خسرو پا به سن گذاشتست و نمیتونه خوب دفاع کنه و فخرالدینی هم اصلا دفاع بلد نیست.

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پنج =

Protected by WP Anti Spam