اختصاصی دربی: کری خوانی ممنوع! استقلال سروری می کند!

ویژه دربی-کری خوانی ممنوع-استقلال سروری می کند

اختصاصی دربی: کری خوانی ممنوع! استقلال سروری می کند!

اختصاصی آبیته- مهدی عالیشاه- هر چند که چندسالی است شور و هیجان و آن جنجال های تعصب گرایانه در دیدار دربی استقلال و پرسپولیس تا حد زیادی فروکش کرده اما بحث کری خوانی هواداران استقلال و پرسپولیس از دیرباز نقل محافل بوده است و همواره دو طرف سعی می کنند بارزه هایی از تیمشان را به دیگری تحمیل کنند. حال این که دو طرف چه در چنته داشته باشند بیانگر پیروز این کری خوانی هاست.

به همین مناسبت مقایسه ای از این حیث خواهیم داشت تا مشخص شود چربش ترازو به سمت و سوی کدامین تیم است!

اگر بخواهیم از حیث دیدارهای پیش رو این قیاس را انجام دهیم باید مؤلفه اصلی را در نظر بگیریم: تعداد برد. در هفتاد و هشت دربی برگزار شده استقلال با ۲۴ برد بالاتر از پرسپولیس با ۱۸ برد قرار دارد. ۳۶ بازی دو تیم نیز مساوی شده است.

از حیث تاریخچه استقلال در سال ۱۳۲۴ و پرسپولیس در سال ۱۳۴۲ تأسیس شد و تفاوت ۱۸ ساله ی دو تیم رقمی قابل تأمل است.

از حیث افتخارات استقلال با ۴ بار حضور در فینال آسیا، سابقه ۲ قهرمانی در آسیا را دارد که در این زمینه سرخپوشان توفیقی نیافته و کاملاً قافیه را باخته اند. استقلالی ها در رده بندی مجموع نیز در مکان سوم آسیا جای دارند.

استقلال سابقه ۸ بار قهرمانی در لیگ ایران (منطقه ای، تخت جمشید، قدس، آزادگان و خلیج فارس)، ۶ قهرمانی در جام حذفی، ۱۵ قهرمانی در جام باشگاه های تهران و ۴ قهرمانی در جام حذفی تهران را داراست.

در مقابل پرسپولیس ۹ بار در لیگ ایران (منطقه ای، تخت جمشید، قدس، آزادگان و خلیج فارس)، ۵ بار قهرمانی در جام حذفی، ۷ قهرمانی در جام باشگاه های تهران و ۲ قهرمانی در جام حذفی تهران را تجربه کرده است.

بنابراین در مجموع دو جام معتبر داخلیِ حال حاضر دو تیم با مجموع ۱۴ قهرمانی دوشادوش یک دیگرند، اما استقلال با ۸ قهرمانی بیشتر در جام باشگاه های تهران و ۲ قهرمانی بیشتر در جام حذفی تهران خود را نسبت به رقیب متمایز ساخته است.

اما جدول لیگ برتر فوتبال ایران نشان از سیطره و سروری کامل تیم استقلال بر پرسپولیس و دیگر تیم های ایرانی دارد.

 

جدول لیگ برتر و سروری استقلال تهرانتوضیح این که به دلایل مختلف انضباطی و مالی از تیم های استقلال، سپاهان، پرسپولیس، ملوان و پاس همدان به ترتیب ۱، ۳، ۷، ۱ و ۱ امتیاز کسر شد.

جدول فوق آمار کلی ادوار لیگ برتر را نشان می دهد که ده تیم برتر لیگ برتر در این جدول نمایان هستند.آبیته دات کام

بیشترین برد در ادوار لیگ برتر: استقلال تهران تنها تیمی است که به باشگاه ۲۰۰ بردی های لیگ برتر رسیده است. جالب آن که اگر استقلال یک فصل استراحت کند و هیچ بازی انجام ندهد و پرسپولیس تمام بازی های آن فصل را ببرد باز هم به تعداد بردهای آبی پوشان نخواهد رسید.

کمترین باخت در ادوار لیگ برتر: استقلال تهران از این حیث نیز رکورددار است و این در شرایطی است که تیم های ۷ و ۹ این جدول که به ترتیب ۳ و ۴ فصل کمتر از استقلال در این رقابت ها حضور داشتند تعداد باختشان بیشتر از آبی پوشان است! پرسپولیسی ها از این حیث به باشگاه ۱۰۰ باختی های لیگ برتر نزدیک می شوند!آبیته دات کام

بیشترین گل زده: باز هم برتری با آبی پوشان پایتخت است. استقلال و سپاهان تنها تیم هایی هستند که از مرز ۶۰۰ گل زده عبور کرده اند و تیمی مانند پرسپولیس بعید است که حتی در پایان این فصل به عدد ۶۰۰ برسد!آبیته دات کام

کمترین گل خورده: اگر چه فولاد خوزستان، صبای قم و پاس همدان گل های خورده کمتری دارند اما هر کدام به ترتیب ۱۳، ۱۱ و ۱۰ فصل را در لیگ برتر گذرانیده اند. اما نمودار نسبی نشان می دهد استقلال با ۱۴ فصل حضور و متعاقب آن حداقل ۳۰ بازی بیشتر تیمی است که کمترین گل خورده ادوار لیگ را نیز در اختیار دارد.آبیته دات کام

حال شاید این نکته به ذهن متبادر شود که چرا در آمار بیشترین گل های زده این موضوع را به نفع تیم های مانند فولاد خوزستان در نظر نگرفتیم. پاسخ روشن است. اولاً اختلاف میان گل های زده استقلال و فولاد خوزستان ۱۵۲ گل است! و اختلاف گل های خورده استقلال و فولاد ۱۰ گل! اگر تعداد گل های زده فولاد (۴۷۳) را تقسیم بر تعداد دوره (۱۳) کنیم تقریباً ۳۶ گل در هر دوره به دست می آید و همانطور که می بینیم اختلاف میان ۱۵۲ با عدد ۳۶ زمین تا آسمان است!آبیته دات کام

بیشترین تفاضل گل: استقلال باز هم صدرنشین است و تنها رقیب جدی اش رقیب اصفهانی یعنی سپاهان است.آبیته دات کام

بیشترین امتیاز: تا بدین جای کار تنها استقلال و سپاهان عدد ۷۰۰ را رد کرده اند و آبی های پایتخت به ۷۵۰ نزدیک می شود. آبیته دات کام


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 10 =

Protected by WP Anti Spam