اختصاصی: بررسی تحلیلی دیدار استقلال و سیاه جامگان از هفته اول لیگ پانزدهم

اختصاصی: بررسی تحلیلی دیدار استقلال و سیاه جامگان از هفته اول لیگ پانزدهم

اختصاصی آبیته- مهدی عالیشاه- دیدار استقلال تهران و سیاه جامگان از هفته اول لیگ برتر پانزدهم از آن جهت حائز اهمیت بود که پس از دو سال هوادارانی که استقلال را حتی در کسب سهمیه آسیا ناکام دیده بودند، انتظار رونمایی از یک استقلال رفرش شده و جدید را داشتند.

به واسطه نبود بازیکنانی همچون عمران زاده، مگویان، فخرالدینی و حیدری، سرمربی آبی پوشان مجبور شد تا در ترکیب ابتدایی استقلال از دو بازیکن غیر تخصصی استفاده کند: اول محمدرضا خرسندنیا در پست دفاع راست و دوم روزبه چشمی در دفاع میانی! نکته دیگر از لاین آپ این که مظلومی با استفاده از برهانی و انصاری در نقش وینگر تابوی عدم استفاده از وینگر در ترکیب استقلال را از بین برد و نشان داد به دنبال بازی سراسر هجومی است.

در نیمه اول استقلال نفوذ از عمق دفاع حریف را در دستور کار قرار داد که در این کار تا حدودی موفق نیز بود.

هر چند که سیاه جامگان حرف چندانی برای گفتن نداشتند اما رسول خطیبی برای پایه ریزی حملات تیمش بر روی جناح چپ خود و راست استقلال زوم ویژه ای کرده بود و احتمال آن میداد که با نبود حیدری و فخرالدینی استقلال از این جناح آسیب پذیر باشد.

پایه ریزی اکثر حملات استقلالی ها نیز از سمت راست این تیم بود و این امر و مورد فوق الذکر باعث شد تا سمت چپ با وجود محسن کریمی و میثم مجیدی محک چندانی به خود نبیند. البته در این بین میثم مجیدی تحرک زیادی داشت اما سانترهای این بازیکن دقت لازم را نداشت. این امیدواری نیز وجود دارد که محسن کریمی با جا افتادن درون ترکیب تیمی بازی بهتری را از خود به نمایش بگذارد.

بی شک آرش برهانی در انجام بازی روان آبی پوشان نقش به سزایی ایفا کرد. کمتر کسی تصور می کرد که برهانی احیا شده و این گونه در زمین حریف یکه تازی کند. شعاع حرکتی برهانی در این بازی متغیر بود و در سمت راست، چپ و مرکز میدان حضور موفقی داشت.

در خط دفاعی نکته مشهود جلو بازی کردن امین حاج محمدی و روزبه چشمی در نیمه اول بود. این دو بازیکن نزدیک به مهدی رحمتی نبودند و حتی گهگاه نزدیک به میانه زمین جاگیری می کردند و همین امر سرعت پاسکاری و شیفت دفاع به هافبک را تسهیل می کرد. خرسندنیا به عنوان دفاع راست اگرچه صلابت لازم را از خود نشان نداد ولی بد هم کار نکرد و به نوعی می توان خرسندنیا را آچار فرانسه تیم دانست که تا به حال در هافبک دفاعی، دفاع میانی و دفاع راست استقلال بازی کرده است.

گل تیم استقلال در این نیمه با تعویض بازی از سمت چپ به سمت راست، مهار برهانی و سانتر بیرون پای زیبای این بازیکن انجام شد و شهباززاده با هوشی هیجانی از میان سه بازیکن سیاه جامگان فرار کرده و گل را به ثمر رساند.
در نیمه دوم استقلال بازی را هجومی آغاز کرد. در این نیمه شیفت هافبک به حمله بسیار خوب انجام می شد اما در غالب موارد پاسکاری نهایی به خوبی صورت نمی پذیرفت و همین امر موجب شد علیرغم حضور خطرناک استقلالی ها در محوطه جریمه سیاه جامگان موقعیت های صد در صدی برای مهاجمان به وجود نیاید.

دو نکته قابل توجه در این نیمه مشاهده شد. اول دفاع بسیار خوب حاج محمدی و چشمی (صرف نظر از اوت منجر به گل سیاه جامگان) که نوید روزهای بسیار خوبی را در خط دفاعی استقلال می دهد. سیاه جامگان به واسطه سرزنی این دو مدافع در جریان بازی نتوانست از ارسال های جناحین استفاده ای ببرد.

گل تیم سیاه جامگان از یک پرتاب اوت به دست آمد. هر چند که عدم وجود بازیکن در تیر دوم با علم به این که پرتاب های بلندی انجام می شود قابل تأمل است اما این گونه اوت های خاص معمولاً معیار مناسبی برای ارزیابی کلی خطوط دفاعی به شمار نمی روند.

در نیمه دوم آرش برهانی کاملاً متمایل به چپ بازی کرد و همین مورد موجب شد تا محسن کریمی در بازی محو شود. تعویض کریمی با برزای در دقیقه ۷۵ بازی امری معقول بود. به خصوص این که برزای سرعتی تر از کریمی بود و دفاع سیاه جامگان خسته به نظر می رسید.

گل دوم استقلال نیز حاصل تکل موفق آرش برهانی، حرکت سریع و پاس دقیق برزای و ضربه نهایی شهباززاده بود. برهانی در پرس درون زمین سیاه جامگان نیز خوب عمل کرد و همین پرس گل دوم استقلال را ساخت.

نکته دوم قابل مشاهده عملکرد امید ابراهیمی و جابر انصاری در درون زمین بود. ابراهیمی نقش پرگارگونه خود را باز هم به بهترین نحو انجام داد و با حضور توامان در خطوط دفاعی و هافبک اکثر پاس های چپ و راست و مرکز زمین استقلالی ها را به نام خود ثبت کرد. جابر انصاری نیز پاس های صحیح و موقعیت سازی را برای هم تیمی هایش ساخت و همکاری این دو با کرار به جریان هجومی استقلال کمک شایانی کرد.

استقلال سیاه جامگان را برد و سه امتیاز اول فصل شاید در نگاه اول تنها تأثیر روانی بر تیم داشته باشد اما با حضور مدعیانی مانند سپاهان، نفت، تراکتور و … ارزش این ۳ امتیاز بعدها بیشتر نمایان خواهد شد.


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

  1. این دوستانی که منفی میدن دقیقا فازشون چیه؟؟؟ مگه تو کانون هوادران استقلال هم لنگی داریم؟؟ عجبا مگه خودشون تیم ندارن؟؟

     
    • تیمشون تیم نیس که!! ارزش نداره خبراشو دنبال کنن میان خبرای تیم مارو دنبال میکنن.تیم سرورشونو..میسوزن منفی میدن ازاتحاد هوادارا و… 😀

       

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

Protected by WP Anti Spam