اختصاصی آبیته/ قلعه نویی مافیهای فوتبال را باخت؛ نقدی بر عملکرد سرمربی آبی پوشان

اختصاصی آبیته/ قلعه نویی مافیهای فوتبال را باخت؛ نقدی بر عملکرد سرمربی آبی پوشان

اختصاصی آبیته- مهدی عالیشاه- لیگ چهاردهم به گونه ای کابوس وار برای باشگاه استقلال به پایان رسید. لیگی که ماحصل آن برای آبی های پایتخت جایگاه تأمل برانگیز ششم و عدم راهیابی دوباره به جمع آسیایی ها بود. کادر فنی استقلال و در رأس آن امیر قلعه نویی نتوانست موفقیت های گذشته را تکرار کند و این خود ریشه در مسائلی دارد که در این مقاله بدان می پردازیم. بی شک در این که قلعه نویی پرافتخارترین سرمربی لیگ برتر می باشد هیچ شکی نیست اما وجود مواردی باعث شد امیر دیگر آن مربی باصلابت سال های گذشته نباشد.

حاشیه پردازی و حاشیه سازی افراطی

شاید مهم ترین عاملی که گریبان قلعه نویی را در این فصل گرفت درگیری دائم با حواشی بود. در فوتبال ایرانی که حاشیه کاملاً بر متن غلبه دارد، می طلبد که یک سرمربی آن هم در باشگاه خبرسازی مانند استقلال بر روی پاسخگویی به تمامی حواشی خط قرمز بکشد و با فیلتر کردن حواشی بهترین راهکار را در مقابله با برخی از حواشی به کار گیرد. اما قلعه نویی نه تنها راهکاری نداشت بلکه با مقابله به مثل در تمامی حواشی های به وجود آمده از محیط پیرامون خود شرکت کرد. نکته تأسف بار دیگر حاشیه سازی خود قلعه نویی در جریان فصل بود. برای مثال می توان به خطاب کردن تماشاچیان با لفظ «اهل کوفه» اشاره کرد. صدالبته حرکت تماشاگران در تشویق یک بازیکن خاص و درخواست های مکرر از کادر فنی در رابطه با استفاده از این بازیکن حرکتی تقبیح شده است. اما هم ادب و هم منطق حکم می کرد که قلعه نویی ضمن استفاده از ادبیاتی ملایم تر، پاسخگویی به این حرکت را به هیئت مدیره واگذار می کرد. قهر با هواداران و عدم حضور در جشن قهرمانی لیگ دوازدهم، درگیری های مکرر با عادل فردوسی پور (که ریشه در اختلافات قدیمی این دو داشت)، حضور در کنار اشخاصی مانند منصور عظیمی و ده ها مورد دیگر را می توان در باب این مسئله بیان کرد و تمامی این حواشی قلعه نویی را از متن فوتبال استقلال دور نگه داشت.

عدم وجود همدلی در تیم

همانطور که در حال حاضر معیار و ملاک بسیاری از بازیکنان و البته مربیان پدیده ای به نام پول شده است در راستای آن بازیکنان حاضر نیستند در جوی متشنج از لحاظ اخلاقی حضور داشته باشند. دیگر مدیریت علی پروینی در فوتبال ایرانی جوابگو نیست. پس از هر باخت یا عدم نتیجه گیری در رختکن و یا در تمرین تیمی نمی توان با الفاظ نه چندان شایسته به لحاظ اجتماعی بازیکنان را سرکوب کرد. امیر حسین صادقی با وجود مصدومیت به ورزشگاه می آید و در پایان بازی نزد قلعه نویی می رود تا برد تیم را به او تبریک بگوید اما پاسخ این تبریک داد و فریاد و جر و بحث قلعه نویی با اوست و این مسئله باعث می شود تا صادقی تحت فشار این حرکت در سکوها درگیر شود. این مسائل و در کنار آن به وجود آمدن درگیری مابین قلعه نویی و بازیکنانی از جمله مهدی رحمتی، جواد نکونام و آندرانیک تیموریان (فارغ از این که مقصر در این بین چه شخصی است) نشان از عدم مدیریت صحیح تیمی دارد. همین مسائل تا حدود زیادی همدلی و وجود رهبری در داخل زمین را از میان برد.

سیاهی لشکرها، عدم انجام تمرین های مدرن و متنوع و ضعف در سیستم تاکتیکی

عدم انتخاب های درست دستیاران نیز یکی دیگر از عیوب سرمربی آبی پوشان بود. بی شک وجود مربی کاربلد و میدان دیده ای چون مجید صالح در لیگ دوازدهم نمود بارزی در رسیدن تیم به قهرمانی داشت و با رفتن این مربی قلعه نویی دیگر مهره ای مانند او را در نیمکت خود ندید. کمتر استدلالی می پذیرد که با وجود نتایج دو فصل گذشته عادت قلعه نویی در انتخاب دستیاران متعدد بر روی نیمکت همچنان پابرجای بماند. دستیارانی که در عین کثرت از لحاظ فنی و تاکتیکی دستاورد خاصی را برای قلعه نویی نداشتند. شاید لفظ «سیاهی لشکر» بهترین توصیف دستیاران قلعه نویی در این دو فصل باشد.

استقلال اکثر امتیازاتش را در نیمه دوم بازی ها از دست داد و این امر را می توان به دلیل تعویض های خنثی و نادرست و نبود تاکتیک قابل ملاحظه ای در بحث حفظ یا کسب نتیجه عنوان کرد. برای مثال برجسته ترین تاکتیک قلعه نویی در نوک حمله استفاده از حنیف عمران زاده است که این تاکتیک هم با استفاده حریف از مدافعان بلندزن تا حدود زیادی خنثی شده بود.

مشاهده مکرر تمرین های یکنواختی مانند «آقا وسط» نیز دیگر در فوتبال امروزی جایز نیست. قلعه نویی در تنوع بخشی و مدرن گرایی تمرینات هم موفق عمل نکرد.

سیاست غلط در جذب و حفظ و استفاده از بازیکنان و فاجعه ای به نام نیکبخت واحدی

وعده قلعه نویی در جوانگرایی تیم در همان حد شعاری خود باقی ماند. قلعه نویی هیچ وقت نتوانست موفقیت در جذب جوانانی را که در فصول اول حضورش در استقلال کسب کرده بود در فصول قبلی تکرار کند. میانگین سنی بالای تیم و عدم پشتوانه سازی ضربه مهلکی به پیکره تیم استقلال زد. حتی جذب بازیکنان به صورت آزمون و خطایی شد و قطاری از بازیکنان هم جذب می شدند و بازی نمی کردند یا تنها یک نیم فصل در کنار تیم بودند.

جذب نیکبخت واحدی و بازیکنی مانند مهرداد اولادی در این میان بیشتر به فاجعه شبیه بود. نیکبخت بیشتر از آن که بازی هایش نمود داشته باشد عکس های تمرینی و اردویی اش در تلکست خبرگزاری ها به چشم می خورد. نیکبخت واحدی در جوانی و در مهم ترین مقطع به پرسپولیس رفت و هنوز هم همان بازیکن منفور تماشاگران استقلال است.

علامت های سوال دیگری نیز در این باب در ذهن هواداران نقش بسته است. با وجود جوانان مستعدی مانند محسن کریمی چرا از این بازیکنان در اوایل و جریان فصل استفاده کافی و وافی به عمل نیامد؟

استقلال در حال نزول است و رفته رفته به مانند رقیب دیرینه اش پرسپولیس به نبودن در آسیا و عدم حضور در صدر جدول عادت می کند. دیگر تفکرات سرمربیان محتاطی مانند قلعه نویی به کار این تیم نمی آید و استقلال نیازمند یک سرمربی جوانگرا، تشنه پیروزی و موفقیت و با روحیه جنگندگی بالاست.

اما در پایان ذکر این نکته نیز لازم است که روزهای خوب و قهرمانی استقلال با قلعه نویی نیز از یاد ما هواداران نخواهد رفت. علیرغم شایعاتی که وجود دارد، قلعه نویی باندباز و مافیا نبود، او مافیهای فوتبال را باخت… 


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

 1. واقعا امیرخان خیلی مربی خوبی بود،خیلیا از جمله همین بازیکنا نزاشتن کارشو کنه ولی تحلیلت عالی بود، مرسی از امیرخان که این همه قهرمانی با ما اوردی

   
 2. امیر قلعه نوعی مربی خوبی بود دیگه نیست،امیدوارم یه مربی خوب بیاد،هرچند با بلاتکلیفی تیم لیگ بعد هم وضعیتمون بد خواهد بود …

   
 3. آقای قلعه نوعی به غرور خودش باخت. فصل های قبل چطور اینجوری نبود؟! البته تو اکثر فوتبالیست های ایرانی اینجوری هست. تو اوج نگه داشتن مهمه نه به اوج رسیدن کوتاه.

   
 4. البته در مودر در حاشیه بودن و عدم تمرکز قلعه نویی مطلب صحت داشته و درست بود اما مثلا در مورد نقش مجید صالح تو قهرمانی اشاره میشه ولی نقش همین آقای صالح تو عنوان پنجمی و ناکامی سال قبلی نادیده گرفته میشه …

   
 5. دمت گرم ژنرال واقعا ممنونیم ازت بابت قهرمانیو خوشحالیهایی ک واسمون ب ارمغان اوردی کاش مثل لیگ ۱۲ ک کدورتارو بخاطر اس اس گذاشتی کنار این فصلم اینکارو انجام میدادی هرچند بنظرم کاری ک با اندو کردی واقعا درست بود ولی سید باید میموند به هرحال امیدوارم امسال ازین بلاتکلیفی دربیایم زودتر و فصل بعد قدرتمند تر باشیم

   
 6. لطفا علیرضا واحدی نیکبخت با مهرداد اولادی و نوری و قاضی لنگی مقایسه نکنید اگر یادتان باشد هر وقت در استقلال بازی کرد با جان ودل بازی میکرد و سمت چپ دفاعی مارا بسته بود در ضمن چه زود یادتان رفت که نیکبخت واحدی ۸ سال برای استقلال با جان و دل بازی کرد هنوز هم برای ما جادوگر کفش آبی است کسی که ۸ سال برای استقلال بازی کرد یادم می آید شب قبل از دربی رفت فصل پیش خواستم با قاضی عکس بگیرم رفت در آسانسور و حاضر نشد با من عکس بگیرد و به من هوادار توهین کرد .

   
 7. روی تک تک این تیتر هایی که اون بالا نوشته شده میشه بحث کرد.تیتر اول نوشته حاشیه پردازی و حاشیه سازی.در حالی که تا همین ۲ سال پیش تمامی کارشناسا یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت امیر رو جمع کردن حواشی تیم بزرگی مثل استقلال میدونستن.تیتر دوم نوشته عدم وجود همدلی.در صورتیکه همین نیم فصل اول بعد از بازی با نفت مسجد سلیمان که صدر جدول بودیم و ۴ تا بازیه قبلیمون رو با برد های ۳ گله پشت سر گذاشته بودیم،تمام کارشناسا رمز موفقیت تیم رو همدلی تیم میدونستن

   
  • من فکر میکنم اگر کارمون با منصوریان یا اسکوچیچ به مشکل خورد،رسول خطیبی یا توجه به اینکه تو استقلال هم سابقه بازی داره و یا پاشازاده گزینه های بدی نیستن و میشه روشون حساب کرد

    
   • رسول خطیبی خیلی جو گیره و در حدی هم نیست که سرمربی استقلال بشه

     
 8. نظرسنجی: Encyclopaedia of Food Science, Food Technology and Nutrition, Eight-Volume Set (Vols 1-8) - Robert Macrae, Richard K. Robinson, Michele J. Sadler free downloads

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یازده =

Protected by WP Anti Spam