اختصاصی آبیته: جاسم کرار ؛ از راشیستی به نام مجتبی محرمی تا مصاحبه قطبی!

اختصاصی آبیته: جاسم کرار ؛ از راشیستی به نام مجتبی محرمی تا مصاحبه قطبی!

اختصاصی آبیته-مهدی عالیشاه- فوتبال ایران از دیرباز درگیر حواشی بسیاری بوده و بالطبع بروز این حواشی کنش و واکنش اهالی فوتبالی را موجب شده است. گاه قضاوت ها در مورد این حواشی یک جانبه گرایانه بوده و گاه دو طرفِ موافق و مخالف نظرات خود را به یکدیگر القا کرده اند.

در قضیه مصاحبه جاسم کرار و محرومیت متعاقب آن تا بدین لحظه قضاوتی یک جانبه گرایانه را شاهد بوده ایم. بدیهی است باشگاه استقلال و مسئولان فدراسیون باید به خاطر چنین مصاحبه ای کرار را مورد سرزنش قرار دهند و جرایمی را برای او در نظر بگیرد. اما افراد دیگری نیز در این رابطه به اظهار نظر پرداخته اند که در موارد قبلی مشاهده شده هیچ گونه کنش و واکنشی از خود نشان نداده اند. مصاحبه های از این دست بسیار زیاد بوده اما واکنش ها به مصاحبه کرار به گونه ای بوده که مسائل دیگری بجز انتقاد به ذهن متبادر می شود. به عنوان مثال به مصاحبه افشین قطبی با شبکه بی بی سی فارسی اشاره می کنیم.

Afshin Ghotbi interview with BBC_Abieteh.com.avi_snapshot_00.46_[2002.01.02_18.01.53]

Download: دانلود بخشی از مصاحبه افشین قطبی با شبکه بی بی سی

 

قطبی ابتدا فوتبال ایران را به عنوان فضایی در نظر گرفت که حرفه ای بودن در آن کمترین نقش را بازی می کند و تماماً یک فضای باند و مافیاگونه است. او این باندبازی را حتی به جامعه خبرنگاران نیز تعمیم داد و به طور کل حیثیت اخلاقی فوتبال ایران را زیر سؤال برد. در ادامه وقتی صحبت از تیم ملی شد و از کنار گذاشته شدن قطبی در وهله اول پیشنهاد و انتخاب علی دایی سخن به میان آمد قطبی پا را از این اظهارات نیز فراتر گذاشت و این جمله را به زبان آورد: «من در آمریکا زندگی می کردم و فکر می کنم جذاب نبود که یک ایرانی-آمریکایی مربی تیم ملی فوتبال ایران شود». این در حالی بود که بعدها صحت و اعتبار این مسئله با انتخاب قطبی به عنوان سرمربی تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ نقض شد. قطبی در پایان به صراحت با توهین به فدراسیون فوتبال اعلام کرد که فکر می کند  روابط در ایران خیلی وقت ها جای ضوابط، کیفیت و تجربه را می گیرد.

اما انگار نه انگار که چنین مصاحبه ای انجام شده بود. تنها چند خبرگزاری به این مصاحبه واکنش نشان دادند. افشین حتی پس از آن سرمربی تیم ملی ایران شد!

حالا چه شده که ابر و باد و مه و خورشید و فلک به اظهارات جاسم کرار اعتراض دارند که فضای فوتبال ایران را مسخره خوانده است؟

جناب آقای مجتبی محرمی که هنوز آن هتک حرمت اخلاقی در زدن سیلی به قلعه نویی در دربی و هجوم هواداران پرسپولیس به درون زمین و  زدوخورد ناشی از همان گندکاری شما یادمان نرفته خواهشاً شما برای فوتبال این مملکت دل نسوزانید! با آن ادبیات لجن گونه در اینستاگرام به دنبال چه چیز بودید؟ دفاع از حیثیت اخلاقی مملکت؟ چرا زبانتان بر سر اظهارات قطبی تا به این اندازه دراز نبوده است؟ چون به قول شما ایرانی با خارجی فرق دارد؟ آیا این مصداق بارز راشیسم نیست؟ راشیسمی که فیفا آن را به طور کلی محکوم می کند. البته از شخصیت جنابعالی بیش از این انتظار نمی رفت!

جناب آقای خوردبین که می گویید پرسپولیس اگر بود کرار را اخراج می کرد. شما با رفتارهای زننده صادقیان چه کردید؟ خواهشاً هنر بازی جاسم کرار را با تادئو مقایسه کنید، از خود نپرسیده اید که چرا پول بیت المال را خرج یک خارجی درجه چهار و پنج به نام تادئو کرده اید که هر روز و از هر سویی پیشکسوتان باشگاه پرسپولیس ورود این بازیکن را به دلال بازی و واسطه گری مرتبط می دانند.

جناب آقای محمدزاده! رئیس محترم کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال! شمایی که می گویید کرار باید یکی دو فصل محروم شود، می دانیم که هنجارها در فدراسیون باقی است و تنها افراد خود را با این هنجارها تطبیق می دهند. در هنجار فدراسیون مصاحبه با بی بی سی و زیرسؤال بردن اعتبار ایران بدتر است یا مصاحبه کرار با یک رسانه بی طرف؟ چگونه است که قطبی پس از آن مصاحبه سرمربی تیم ملی می شود و کرار را باید از ایران اخراج کرد؟

یک بار دیگر تأکید می کنیم که جاسم کرار این مصاحبه را نباید انجام می داد و به هیچ عنوان به دنبال تبرئه این بازیکن نیستیم، اما امیدواریم از این تاریخ به بعد فوتبال ایران آن بعد یک سو گرایانه را کنار بگذارد و با وسعت دید، تمامی افراد را در حد یک انسان ببیند، نه به عنوان یک ابزار و نه با یک دیدگاه ناسیونالیستی!


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

 1. مجتبی محرمی به خودش اجازه داده اظهار نظر کنه!!! دیگه در فوتبالی که این بلاتکلیف درموردش نظر میده روباید گل گرفت. رفتار کرار کاملا غیرحرفه ای وبچه گانست اما لنگی جماعت بااین حالو روزشون اونم سیاهاشون نباید درمورد بازیکنایه سرورشون وق وق کنن.

   
  • مقصر اینا ک مصاحبه میکنن نیستن ، مقصر اون خبرنگرای کثیف ایرانی و لنگیه ک همچین سوالی ازینا میکنن ک اینا جواب بدن! این زاته کثیفا هیچوقت مصاحبه ایی نگرفتن ک کسی درمورد صادقیان و شیث و … کنه ولی درمورد کرار ک ستون استقلاله میخوان مانع قهرمانی استقلال شن ، کثیف تر از خبرنگار ایرانی کلا کثیف تر از فرهنگ ایرانی تو دنیا کثیفی نیست ازینکه ایرانی هستم احساس ننگ بود میکنم.

    
 2. محرو میت کرار فقط یه چیزو ثابت میکنه.همه ضد اسقلال ن.و از حضور کرار تو استقلال و حشت دارن.حداقل این فصل که اینجوریه

   
 3. واقعا درسته این لونگیها یا هرکسی که ضد استقلاله میخوان به هر بهونه ای به تیم ضربه بزنند.تا تیم نتیجه نگیره،باید این هفته های آخرو خیلی حرفه ای رفتار کنن،

   
 4. از همه خنده دارتر اظهار نظر استاد خانزاده است .یکی نیست بهش بگه تو با اون کاری که تو بازیهای آسیایی کردی آبروی ایرانی هارو بردی .تو دیگه چی میگی؟

   
 5. واقعا مافیا و دلال تو ایران وجود داره و شدیدا باید برخورد شه ولی یکی مثل رحمان بختیاری الان کلی بازیکن از جمله ( بختیار رحمانی-شهاب کریمی-کاوه رضایی-غلامرضا رضایی – نادر احمدی – جماعتی – انصاری ) به لیگ معرفی کرده و سود زیادی برده ولی واسه فوتبالمون نفع داشته در عوض یه زیان هایی داره که با یه نمه رسیدگی برطرف میشه ولی یکی مثل درخشان و آقایx فوتبال رو نابود کردن و هیچ خیری نداشتن البته واسه خودشون که………

   
 6. نظرسنجی: Rational Phytotherapy: A Reference Guide for Physicians and Pharmacists - Rudolf H, Volker Schulz free downloads

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هفت =

Protected by WP Anti Spam