اختصاصی آبیته: بررسی تحلیلی دیدار استقلال و پیکان/ هفته بیستم از لیگ چهاردهم

اختصاصی آبیته: بررسی تحلیلی دیدار استقلال و پیکان/ هفته بیستم از لیگ چهاردهم

اختصاصی آبیته- مهدی عالیشاه- برد استقلال مقابل پیکان تا حدود زیادی از حاشیه های ناشی از عدم نتیجه گیری دیدارهای آخر نیم فصل اول تیم محبوب پایتخت کاست. این که بگوییم امیر در اوایل فصل نیز نتیجه گیری کرده و بعدها دچار عدم نتیجه گیری شد باور درستی نیست، چراکه هر چه به پایان فصل نزدیک می شویم تیم ها آرایش تیمی بیشتری می گیرند و روند عملکرد تیمی بدون شک مثبت بوده است.

نکته جالب توجه در لاین آپ تیم پیکان استفاده مرفاوی از ۴ بازیکن دارای تجربه بازی در تیم استقلال بود، یعنی: مهدی رحمتی، جی لوید ساموئل، احمد جمشیدیان و سیاوش اکبرپور. این حربه به میزان زیادی نیز تأثیرگذار واقع شد و چه بسا اگر اساس برنامه های تیمی پیکان بر مؤلفه های دفاعی نبود این امر تأثیرگذاری بیشتری از خود نشان می داد.

امیر قلعه نویی نیز با استفاده از سه مهاجم بار دیگر میل تهاجمی خود را نشان داد. مهاجم ایستای کاملی در این بازی مشاهده نشد و برهانی، شهباززاده و عنایتی به خوبی بازی دینامیکی از خود نشان دادند. در بین این سه مهاجم شعاع حرکتی آرش برهانی با برگشت به هافبک و حتی دفاع تیم گویای این بود که قلعه نویی مهاجم خود را از هر خلأ احتمالی بازی با سه مهاجم آگاه کرده بود.

نکته امیدوار کننده دیگر این است که با حضور عنایتی خط حمله استقلال بر مبنای مؤلفه های تیمی حرکت می کند و به ندرت خودخواهی در میان سه مهاجم استقلال دیده می شود. در این بازی این مثلث بارها یکدیگر را صاحب توپ کردند و هر یک در مواقعی خلأ دیگری را جبران کردند.

دفاع چندلایه پیکان و حرکت استقلالی ها از کناره ها

علیرغم سوار بودن استقلال بر بازی اکثر دقایق بازی دو تیم به گونه ای گره خورد و استقلال نتوانست از برتری مالکیت خود آن طور که باید و شاید استفاده کند. دلیل این امر واضح بود. پیکان با دفاع مطلق دل به ضد حملات بسته بود.

دفاع چند لایه پیکان

تصویر بالا آرایش دفاعی پیکان را نشان می دهد. شیفت هافبک به حمله در چنین مواقعی بسیار سخت است و از آنجاکه پایه و اساس پیکان بر ضد حمله بود حیدری و بیک زاده نمی توانستند به دروازه نزدیک شوند چراکه اسیر ضدحملات می شدند.

در این بین نباید از تأثیرگذاری امید ابراهیمی در روند حرکتی تیم چشم پوشید. ابراهیمی به میانه مکیدان استقلال کلاس خاصی از بازی بخشیده است. اگر دفاع، هافبک و حمله را یک پرگار در نظر بگیریم ابراهیمی مرکز پرگار و یک کانکتور تمام عیار است. بسیاری از توپ هایی که هاشم بیک زاده و خسرو حیدری از دو سمت فرستادند حاصل هوشیاری ابراهیمی بود.

تعویض میلاد نوری با آرش برهانی را می توان یک تعویض تمام تاکتیکی به شمار آورد. تمام تاکتیکی از آن جهت که با ورود نوری و خروج برهانی علاوه بر دو مهاجم هدف باقیمانده، بار دیگر حنیف عمران زاده وارد فاز هجومی تیم شد. خلأ این بازیکن نیز با حضور خرسندنیا پوشش داده شد.

دفاع چند لایه در دقایق آخر
همچنان که در تصویر بالا می بینید آرایش دفاعی پیکان تا دقایق پایانی نیز ادامه داشت.

خسرو حیدری آزاد بودن خود در انجام امور فاز میانی استقلال را مرهون بازی پرتحرک میلاد فخرالدینی است. در صحنه گل استقلال نیز سانتر فخرالدینی با ضربه ی سر تأثیرگذار عنایتی (که شگرد این بازیکن است) همراه شد و حنیف عمران زاده کسی بود که باز هم تأثیرگذاری خود را در پست آلترناتیو هجومی نشان داد. این خاصیت عمران زاده را کمتر تیمی در دوران لیگ برتر به خود دیده است. جایگیری و هوشیاری سجاد شهباززاده نیز در گل به ثمر رسیده استقلال ستودنی بود.

استقلال فاصله چندانی با قهرمانی ندارد، منوط به این که از حاشیه های فراوان پیرامون این تیم کاسته شود. اما چه باید کرد که در فوتبال ایرانی حاشیه اجتناب ناپذیر است. هر چند که مهره های حال حاضر استقلال نشان داده اند که حاشیه کمتر تأثیری بر روی آن ها دارد.


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

  1. واقعا خیلی عالی بازی کرد استقلال،تعویض میلاد نوری هم عالی و تاکتیکی بود! ایشالا که با درایت امیرخان قهرمان میشیم!

     
  2. نظرسنجی: ورمزيار: قلعه نويي اسير حاشيه شده است

  3. نظرسنجی: Handbook of Phytochemical Constituents of GRAS Herbs and Other Economic Plants - James A. Duke free downloads

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

Protected by WP Anti Spam