اختصاصی آبیته: از «کیروش شناسی» تا «ایران شناسی»!

اختصاصی آبیته: از «کیروش شناسی» تا «ایران شناسی»!

اختصاصی آبیته: از «کیروش شناسی» تا «ایران شناسی»!

اختصاصی آبیته- مهدی عالیشاه- فوتبال ایرانی بیش از آن که بر مبنای منطق باشد، بر روی ساختارهای احساسی استوار است. از ورود خاویر کلمنته چنان سرمست می شویم که از پله های فرودگاه سقوط می کنیم و از حضور کارلوس کیروش آنقدر به خود می بالیم که بیانیه ای ۳۰۰ نفره می دهیم. ما به «خود کوچک سازی» عادت کرده ایم و هنوز بعد از هر موفقیت ریز و درشتی آهنگ «ایران ایران» پخش می کنیم و چنان وانمود می کنیم که یک کشور درجه ۳ ورزشی هستیم و رسیدن به این موفقیت ها بسیار بعید می نمود!

در این شکی نیست که کارلوس کیروش یکی از مربیان بزرگ جهان است. اما آن قدر در باد بزرگی این مربی خوابیده ایم که نام ایران کوچکتر از نام کیروش برایمان نمود پیدا کرده است. حال مروری داریم بر برخی از وقایع اتفاقیه از زمان ورود این مربی تا به حال:

اگر خاطرتان باشد کیروش پیشنهاد اول ایران را با ارسال نامه ای در قالب ایمیل رد کرد و در زیر نامه نوشت: «پروفسور کارلوس کیروش»! این عبارت خود نماد برتری طلبی بود. دور دوم مذاکرات اما با قبول پیشنهاد مربیگری همراه شد و در اقدامی بی سابقه مسئولان پا را از سنت رسمی و معمول ایرانی و جهانی فراتر گذاشته و برای اولین بار قرارداد یک مربی تیم ملی به جای فدراسیون فوتبال در نهاد بالادست یعنی سازمان تربیت بدنی و در حضور شخص علی سعیدلو، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی با یک مبلغ نجومی منعقد شد تا کیروش تافته جدا بافته لقب گیرد!

از این دست موارد ادامه داشت. کیروش در تمام امور اجرایی سازمان لیگ و فدراسیون دخالت می کرد. تعطیلی های بلندمدت میان هفته های لیگ برتر تمام مربیان را کلافه کرده بود. در این میان پیشنهاد لغو جام حذفی هم توسط کیروش مطرح و از جانب سازمان لیگ پیگیری شد که اگر اعتراضات گسترده مربیان و مدیرعاملان ادامه نمی یافت شاهد لغو این رویداد بودیم. اگر چه خروجی های مثبتی نیز از خواسته های کیروش حاصل شد و از جمله آن می توان به شانزده تیمی شدن لیگ برتر اشاره کرد.

در حوزه دعوت از بازیکنان و قضایایی مانند مهدی رحمتی و هادی عقیلی نمی توان خرده ای به کیروش گرفت. چرا که انتخاب بازیکنان حق طبیعی و مسلم هر سرمربی است و کارلوس نشان داد بدون رحمتی، عقیلی، مجیدی، زندی و کریمی که هر یک به نوعی ساز مخالفت سر دادند هم می توان به جام جهانی صعود کرد و به گفته خودش برای جدایی این بازیکنان گریه نکرد. از این حیث کیروش را باید ستود چون با صعود به جام جهانی در عمل حرف هایش را ثابت کرد.

راه صعود تیم ملی ایران بسیار سخت دنبال شد و در آخرین لحظات با تک گل رضا قوچان نژاد و با برد برابر کره جنوبی ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کرد. این صعود اتفاق خارق العاده ای نبود. چراکه نظیر آن را در راه یابی به جام جهانی ۱۹۷۸، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶ دیده بودیم. مردم ایران منتظر صعودی دیگر بودند. صعود از مرحله گروهی جام جهانی!

ایران در اولین بازی خود به دیدار نیجریه رفت. یک بازی سرد همراه با چاشنی دفاع از سوی ایران! از همان بازی ابتدایی مشخص بود که پلن هجومی ایران دچار اختلال است و خط حمله ایران لنگ می زند. ایران یک امتیاز گرفته بود. هدف از این بازی حفظ شانس صعود عنوان شد و خود کیروش نیز اذعان داشت که با این یک امتیاز در جام ماندیم.

بازی دوم می توانست یک شگفتی باشد. آرژانتین اسیر ساختار هوشمندانه ای شد که کیروش ترسیم کرده بود. دفاع پایدار و ضد حمله های زهردار! اما لیونل مسی بازیکن لحظه هاست. در تمام لحظات ۲ تا ۳ نفر را در کنار خود می دید و در آن لحظه تنها یک نفر مأمور مهار مسی بود. مسی هم از این فرصت استفاده کرده و زهر خود را ریخت. این بازی شاید دردناک ترین بازی سال های اخیر ایران بود. ما در عین شایستگی باختیم.

در بازی سوم هیچ پیشرفتی در بازی ایران دیده نشد و این تصور در اذهان تداعی شد که شاید بازی با آرژانتین تنها نتیجه یک جوزدگی بود. بوسنی به راحتی آن ساختارهای دفاعی (تنها نقطه قوت ایران در این جام) را شکست و باخت ۳ بر ۱ پایان کار ایران در جام جهانی بود. ایران چهارم شد! دقیقاً نقطه صفر!

ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ در بین چهار تیم با ۱ مساوی، ۲ باخت، ۲ گل زده، ۶ گل خورده، تفاضل گل ۴- و ۱ امتیاز در جایگاه چهارم ایستاد و در جام جهانی ۲۰۱۴ با ۱ مساوی، ۲ باخت، ۱ گل زده، ۴ گل خورده و تفاضل ۳- و ۱ امتیاز در جایگاه چهارم ایستاد.

ره آورد کیروش برای ایران از جام بیستم تنها یک چیز بود: ایران با آرژانتین سربلند بازی کرد و باخت! باختی که اکنون ورزشی نویسان و کارشناسان را به وجد آورده! ۳۰۰ نفر از خبرنگاران در بیانیه ای باخت سرافرازانه به آرژانتین را نوید قله نشینی در آسیا دانستند و خواستار همکاری با این مربی شدند. کیروش نیز به مانند همیشه به خود افتخار می کند و می گوید هیچ پیشنهاد منسجمی برای ادامه همکاری به من نداده اند!

اما در این میان چند مسئله وجود دارد: اول آن که با مبلغ بالای قرارداد کیروش دنبال چه چیز بودیم؟ صعود به جام جهانی؟ اگر این تنها خواسته ما بود که قبل ترها ایویچ و برانکو ایوانکوویچ نیز این مهم را محقق کرده بودند.

اگر به دنبال جوانگرایی بودیم که ایران ششمین تیم مسن جام جهانی ۲۰۱۴ بود. در این مسابقات نسلی پرورش نیافت. پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، سیدجلال حسینی، آندرانیک تیموریان، جواد نکونام و مسعود شجاعی ۴ سال دیگر به مرز بازنشستگی می رسند.

اگر به دنبال صعود به مرحله بعد و نتیجه گیری بودیم که تنها تمایز این جام یا حضور قبلی ما در این بود که تفاضل گل ۴- ایران به ۳- تبدیل شد.

اگر به دنبال بازیسازی و ساختارهای دفاعی، هجومی، پاسکاری و … بودیم که بجز ساختار دفاعی باز هم توفیق چندانی حاصل نشد. ایران در ۳ بازی ۴ گل خورد و بهترین تیم دفاعی جام شد. ایران بدترین خط حمله جام جهانی را داشت و بدترین تیم از لحاظ پاسکاری و شوت زنی بود.

به راستی با توجه به مبلغ قرارداد کارلوس کیروش چه نکته برجسته ای در تیم ایران تحت هدایت کیروش دیدیم که اینگونه او را می ستاییم و اصرار داریم که شق القمر کرده؟

تاریخچه جام جهانی برای ایران از ۲۰۱۴ ورق نخورده است. در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین ما با اسکاتلند قدرتمند آن زمان ۱-۱ مساوی کردیم. در ۱۹۹۸ آمریکا را بردیم و در عین شایستگی به یوگسلاوی بازی را واگذار کردیم و در جام جهانی ۲۰۰۶ نیز حاضر بودیم. دست آقای کیروش و سایر مربیان قبلی درد نکند که با ایده های خود ما را به جام جهانی بردند.

مطمئناً کیروش فاکتورهایی دارد که یکی از گزینه های فدراسیون باشد. اما نگاهی به کارهایمان بیاندازیم. بیانیه نویسی و بت سازی شایسته نام ایران است؟ چرا ما «پروفسور» نباشیم؟! تفکر کاریزماتیک را کنار بگذارید. خواهشاً توجه روی واژه «ایران» باشد نه «کارلوس کیروش»!


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

  1. انگار بیمار پروفسوری را این کارلو با خودش به ایران اورد، چون بعدها پولفسول داوری پیدا کردیم. محمود بیریخت هم وقتی با لاری کینگ مصاحبه کرد، لاری گفت اقای رئیس جمهور، ممی گفت: دکتر! لاری کفت: اوه ببخشید، دکتر رئیس جمهور. ممی گفت: پورفسور! لاری سرش گیج رفت! ممی گفت پسرم هم دکترا داره میگیره. لاری از هوش رفت.ما هم از خجالت اب شدیم. یارب مباد که گدا پورفسور شود.

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =

Protected by WP Anti Spam