آمار کذب، آمال سرخ/نقدی بر ادعای سایت پرسپولیس

آمار کذب، آمال سرخ/نقدی بر ادعای سایت پرسپولیس

اختصاصی آبیته- علی رضا حاتم وند- پنج شنبه ظهر بود که سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس خبری منتشر کرد و فضای مجازی را ترکاند. روزانه اخبار زیادی در سایت های مختلف منتشر می شود اما این یکی خیلی خیلی عجیب بود. یعنی خبر به قدری عجیب بود که به نظر اینجانب به جای قرارگرفتن در زیرگروه ورزشی خبرگزاری ها باید در زیرگروه عجایب و دانستنی ها جای می گرفت.

« پرسپولیس بهترین خط دفاع جهان در سال ۲۰۱۳»

شما را نمی دانم ولی بنده به شخصه بعد از شنیدن این خبر به غایت ناراحت شدم. غم و غصه و ناامیدی وجودم را فرا گرفت. نه به خاطر این که نسبت به این آمار دوستان حسود باشم! نه! چون در جهانی زندگی می کنیم که در آن پرسپولیس بهترین خط دفاع دنیا را دارد. به راستی دنیا این قدر حقیر و خوار شده!

خطوط دفاعیِ تیم های معتبر دنیا هم از چشم من افتادند. یعنی واقعاً پیکه، تیاگو سیلوا، جان تری، راموس، هوملز و … نتوانسته اند به مانند سید جلال و بنگر بدرخشند؟ یعنی این دو نفر بهترین مدافعان دنیا هستند؟ یعنی باید در مراسم گالا منتظر حضور این دو در ترکیب منتخب جهان باشیم؟ حتما باید باشیم. وقتی بهترین خط دفاع دنیا را دارند یعنی بهترین مدافعان هم در این تیم هستند.

سایت باشگاه پرسپولیس آمار بهترین خط دفاع های چند لیگ معتبر اروپایی را در کنار آمار پرسپولیس مقایسه کرده بود و با محاسبه میانگین گل خورده در هر بازی به این نتیجه رسیده بود که پرسپولیس تهران با میانگین ۰/۴ گل خورده در هر بازی بهترین خط دفاع دنیا را داراست.

نکته ای که مطمئناً به ذهن همه ی شما هم خطور کرده این است: آیا مسئولان سایت باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تمام لیگ های دنیا را بررسی کرده اند که جنین ادعایی دارند؟

جواب مسلما خیر است. بررسی چنین آماری نیازمند به یک شبکه ی اطلاعاتی گسترده می باشد کاری که شاید برای فیفا هم در نگاه اول مشکل به نظر برسد. لذا چند لیگ مطرح و غیر مطرح را در ادامه بررسی خواهیم کرد. لیگ های سوئد، هلند، صربستان و یونان نمونه های آماری ما هستند. با بررسی لیگ یونان متوجه می شویم که آمار سایت پرسپولیس به قول پروین چیزی در مایه های «کشک» است. تیم المپیاکوس یونان با میانگین ۰/۳۵ گل خورده در هر بازی آمار بهتر از پرسپولیس دارد. البته وقتی صدای خبرگزاری ها در آمد که چرا سایت پرسپولیس چنین آمار کذبی منتشر کرده یکی از معاونان باشگاه پاسخ داد که ما فقط لیگ های معتبر را بررسی کرده ایم. حال سوالی پیش می آید. جریان از چه قرار است که تیم پرسپولیس در این رده بندی مقایسه ی بهترین خطوط دفاعی جهان قرار دارد ولی تیمی مثل المپیاکوس که حدودا سیصد رتبه (از این عدد به سادگی رد نشوید. سیصد!) از پرسپولیس بالاتر است شایستگی حضور ندارد. لیگ ایران شد لیگ معتبر و یونان نشد؟ یا شاید آقایان می دانستند المپیاکوس چنین آماری دارد ولی در جهت این که لطمه ای به عدد و ارقامشان وارد نشود به طور عمدی این تیم یونانی را از فهرست کنار گذاشته اند.

اولین مثال نقض آمار سایت پرسپولیس را با هم بررسی کردیم. المپیاکوس خیلی زود توسط سایت های مختلف ایرانی شناسایی شد اما از آن جا که باز هم تیم هایی هستند که آماری بهتر از پرسپولیس دارند. با اندکی جستجو به تیمی به نام « المرّیخ سودان» برمی خوریم.

این تیم که به تازگی قهرمان سودان شده است در ۲۶ بازی لیگ برتر سودان تنها ده گل خورده است. ده گل در ۲۶ بازی برابر خورده ۰/۳۸ گل در هر بازی است. آماری که برای دو صدم هم که شده از تیم سرخپوش تهرانی بالاتر می باشد. حقیقتش ما می خواستیم که این ۰/۳۸ را گرد کنیم تا با آمار پرسپولیس برابر شود ولی وقتی دیدیم که پرسپولیسی ها این قدر به آمار و ارقام اهمیت می دهند گفتیم کار را دقیق پیش ببریم که خدای نکرده دوستان سودانی مان ناراحت نشوند.

از سودان به سمت غرب آفریقا حرکت می کنیم و به کشور گامبیا می رسیم. لیگ این کشور هم مانند لیگ سودان به پایان رسیده و در این لیگ هم تیم قهرمان آمار خیره کننده ای در خط دفاع از خود به جا گذاشته است . تیم «استیو بیکو» در بیست و دو بازی لیگ برتر گامبیا تنها هشت گل دریافت کرده و اگر باز هم دست به دامان ارقام شویم می بینیم که این تیم آمار ۰/۳۶ گل خورده در هر بازی را از خود به جا گذاشته است. آماری بهتر از سایت تیم پرسپولیس تهران! حدسمان این است که این بنده خداهای گامبیایی به احتمال زیاد باشگاهشان سایت رسمی ندارد وگرنه آن ها هم خودشان را بهترین خط دفاع دنیا می نامیدند. هر چه باشد به لحاظ آماری از پرسپولیس بهترند.

در لیگ مالدیو تیمی به نام «نیو رادیانت» حضور دارد. این تیم نیز فصل گذشته ی لیگ مالدیو را با قهرمانی پشت سر گذاشته است. وقتی آمار این تیم را بررسی کنید باز هم به میانگینی کمتر از میانگین پرسپولیس می رسید. خوردن تنها پنج گل آن هم در نوزده بازی، میانگین ۰/۲۶ را به ما تحویل می دهد که باز هم از آمار پرسپولیس به مراتب بهتر است.

کشور سوریه که این روز ها به لحاظ سیاسی اوضاع خوبی ندارد و مردم آن به هیچ وجه در آسایش به سر نمی برند تیمی دارد به نام « الجیش». لیگ برتر این کشور به صورت دوگروهی برگزار می شود. (چیزی مثل دسته یک خودمان!) در گروه B تیم الجیش سوریه که صدرنشین فعلی نیز می باشد آماری را از خود به جا گذاشته که انصافا جای تحسین دارد. چهارده بازی و تنها سه گل خورده! وقتی بخواهید میانگین گل خورده در هر بازی این تیم را به دست بیاورید به عدد اعجاب انگیز ۰/۲۱ می رسید که آماری بی نظیر است. شانس آورده ایم که سرخپوشان چنین آماری ندارند مگر نه بدون شک با بررسی چند لیگ به دلخواه، خود را بهترین خط دفاعی قرن معرفی می کردند!

عجیب این جاست که مسئولان باشگاه پرسپولیس هم چنان مصر هستند که خود را حداقل بهترین خط دفاع آسیا بنامند. گویا در نقشه ای که در باشگاه ایشان نصب شده سوریه و مالدیو جزء آسیا به شمار نمی آیند!

اگر به آمار ارائه شده دقت کرده باشید می بینید که اکثر تیم ها از مناطقی هستند که فوتبال درست و حسابی ندارند. این یعنی آمار خوب در خط دفاعی عملا به ناتوانی مهاجمان حریف برمیگردد و این امر در کشور های عقب افتاده ی فوتبالی وجود دارد. مداقعان اروپایی مجبورند مسی و رونالدو و سوارز را مهار کنند حال آن که مدافع ایرانی باید از سد آقای ایکس که سالی یک گل می زند بربیاید. البته ما کاری به کار آقایان نداریم. اگر داشتن آماری نزدیک به آمار المریخ سودان برایشان افتخار است بروند و همه جا جار بزنند.

البته این را هم نادیده نگیرید که در این آمار منتشر شده عملکرد درخشان داورانی مانند احمد صالحی (داور بازی پرسپولیس و مس کرمان که دو پنالتی برای مس نگرفت) در نظر گرفته نمی شود وگرنه پرسپولیس هرگز چنین آماری را از خود به جا نمی گذاشت.

نکته ی جالب اینجاست که این آمار بعد از بازی با ملوان منتشر شد. دلیلش این است که تا قبل از بازی با ملوان میانگین پرسپولیس ۰/۴۲ در هر بازی بود که نسبت به میانگین رم(۰/۴۱) ضعیف تر بود. آن ها منتظر ماندند تا میانگین بالا برود تا سریعا دست به کار شوند و این لقب کذایی را به خود بدهند. خدا می داند آن ها چند هفته است که منتظرند چنین شرایطی به وجود بیاید.

خود پرسپولیسی ها هم خوب می دانستند که احتمال این که تیم هایی با آمار بهتر در دنیا وجود داشته باشد زیاد است. اما خودشان را به ندانستن زدند و این آمار را منتشر کردند. مدیر روابط عمومی پرسپولیس اعلام کرده بود بعد از این که متوجه شدند المپیاکوس آمار بهتری دارد گزارش خود را اصلاح کردند. حال، آیا حاضرند با استناد به این متن گزارش خود را دوباره تغییر دهند؟


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

 1. حسابشو بکنید که چقدر این آمار مسخره بود که دیگه خود عادل فردوسی پور هم مجبور شد به این قضیه اعتراف کنه که پرسپولیس جز ۲۰ خط دفاعیه برتر دنیا هم نیست

   
 2. چرا خودتونو خسته میکنین. وقتی کسی میخواد آمار بده (اینجا گفته بهترین دفاع در سال ۲۰۱۳) باید از ابتدا تا انتهاشو حساب کنه یعنی از ۱ ژانویه ۲۰۱۳ تا پایان ۲۰۱۳ . نیم فصل از این آمار میفته تقریبا فصل قبل و فصل قبل پرسپولیس ۱۲-۱۳ گل در یک نیم فصل خورد و این نیم فصل هم ۸ تا که میشه ۲۱ گل تقریبا،این چرندیات هم آمار من درآوردیست و فقط در سطح پرسپولیس جهانی است نه هواداران فهیم استقلال که برن آمار لیگ های دیگه رو پیدا کنن.

   
 3. بذارید دلشون خوش باشه !!! گناه دارن … لنگی هستن دیگه کاریش نمیشه کرد . تو دربی بهشون میفهمونیم که چه خبره ….. ۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷به یاد فرهاد عزیز ۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷

   
 4. عیب نداره بابا،مریض که نیستن،فقط لنگین،تازه توهین نکنید به این لنگیای داغون،اونا افتخار بزرگی مثله جام ولایت رو تو ویترنشون دارن!

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 13 =

Protected by WP Anti Spam