آرش برهانی: روزی با استقلال قهرمان‌آسیا می‌شوم

آرش برهانی

آرش برهانی: روزی با استقلال قهرمان‌آسیا می‌شوم

آرش برهانی در ابتدای رقابت‌های لیگ برتر در فکر به‌دست آوردن عنوان آقای گلی بود.

او که از‌کار‌کردن با امیر قلعه‌نویی خاطرات خوبی داشت، می‌خواست یک‌بار دیگر آقای فوتبال ایران شود ولی آرش در لیگ‌ دوازدهم تنها ۱۰ گل به ثمر رساند. او خودش هم تأکید می‌کند که فصل گذشته فوتبال ایران برای او به‌طور کامل راضی‌کننده نبود ولی چندان هم ناراضی نیست. او سال‌هاست که در استقلال بازی می‌کند و همیشه جایگاه خاصی بین هواداران این تیم داشته است. برهانی دوست دارد همچنان فوتبالش را در استقلال ادامه دهد و خودش را یک استقلالی می‌داند. با آرش درخصوص شرایط این روزهای استقلال، فصلی که پشت سر گذاشت و مسائل مختلف دیگر صحبت کردیم و او به سؤالات ما پاسخ داد. او که در سال‌های گذشته همراه با استقلال قهرمانی در لیگ برتر، جام حذفی و کسب عنوان آقای گلی را تجربه کرد حالا آرزو دارد که با استقلال قهرمانی در آسیا را هم تجربه کند. حرف‌های مهاجم استقلال را می‌خوانید.

استقلال حالا بین ۸تیم برتر آسیا قرار دارد؛ در این مورد چه نظری داری؟

این اتفاق مهمی بود که بعد از چند سال به آن رسیدیم ولی امیدوارم نتایج زحماتمان را در مرحله بعدی هم ببینیم. ما کار بسیار سختی در پیش داریم ولی می‌توانیم از مرحله بعدی هم عبور کرده و به جمع چهار تیم برتر آسیا راه پیدا کنیم.

باشگاه‌های ایرانی بیشتر از ۲۰سال است که در آسیا قهرمان نمی‌شوند؛ آیا این سناریو همچنان ادامه خواهد داشت؟

به‌نظر من استقلال توان قهرمانی در آسیا را دارد و باید بگویم که یکی از آرزوهای بزرگ من قهرمانی در آسیا با پیراهن استقلال است. من مطمئن هستم که یک روز با استقلال در آسیا قهرمان می‌شوم و این افتخار را به‌دست خواهم آورد.

در مرحله بعد ترجیح می‌دهی استقلال با تیم‌های غربی روبه‌رو شود یا شرقی؟

من ترجیح می‌دهم با تیم‌های غربی روبه‌رو شویم و این به‌خاطر مسافت طولانی ایران با کشورهای شرق آسیاست. از طرفی تیم‌های شرقی قوی هستند؛ هر چند که تیم‌های غرب آسیا هم قدرت زیادی دارند که می‌توان از الهلال و الاتحاد نام برد. الان با بررسی تیم‌های باقیمانده در لیگ‌قهرمانان آسیا می‌توان نتیجه‌گیری کرد که قدرت بین شرق و غرب تقسیم شده است ولی من دوست دارم با تیم‌های غربی بازی کنیم.

در بازی با الشباب از نیمکت‌نشینی ناراحت نبودی؟

صحبت کردن در این مورد کلیشه‌ای است. هیچ فوتبالیستی دوست ندارد نیمکت‌نشین باشد و هر کس بگوید ناراحت نیستم دروغ می‌گوید. من در طول فصل بارها این وضعیت برایم به‌وجود آمد ولی اعتراضی نکردم.

مثل اینکه مهاجمان استقلال نوبتی نیمکت‌نشین می‌شوند؟

در این مورد حرفی ندارم و بهتر است کادر فنی صحبت کند.

آیا در این فصل از کار کردن با امیر قلعه‌نویی راضی بودی؟

حقیقت این است که من لیگ را با هدف آقای گلی شروع کردم و انتظارات بیشتری داشتم. من در مجموع بیشتر از اینها از خودم انتظار داشتم ولی همه می‌دانند تلاشم را کردم. امیدوارم که هواداران از عملکردم راضی باشند.

اگر بیشتر بازی می‌کردی شاید آقای گل می‌شدی؟

من دیگر نمی‌خواهم در مورد گذشته فکر کنم و همیشه آینده را نگاه می‌کنم.

امسال قلعه‌نویی به‌خاطر اتفاقاتی که در بازی با تراکتور‌سازی افتاد خیلی ناراحت شد و مصاحبه‌هایی علیه‌ تو انجام ؛ جریان چه بود؟

آن مسابقه شرایط خاص خودش را داشت و در بازی‌های حساس چنین اتفاقاتی می‌افتد حتی ممکن است در دوران بازیگری، امیرخان خودش این موضوع را تجربه کرده باشد. ممکن است یک لحظه از کوره در رفته باشد. این اشتباهات برای ۹۰درصد فوتبالیست‌ها پیش آمده است. آن بازیکن تراکتور بزرگ‌نمایی و کمیته انضباطی هم حسابی ما را شرمنده کرد وگرنه آنقدر هم موضوع حساس نبود.

امسال فوتبالیستی مثل مجتبی جباری نقش مهمی در استقلال داشت، قبول داری؟

برای هر مهاجمی مهم است که چه‌کسی پشت سر او به‌عنوان هافبک بازی می‌کند. جباری نه‌تنها برای استقلال بلکه برای فوتبال ایران یک نعمت است. او واقعا از لحاظ هوش فوتبال و توانایی‌های فنی در سطح بالایی قرار دارد و حقش بود که در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی کند ولی متأسفانه به حقش نرسید.

مثل اینکه وقتی بهترین گلزن تاریخ استقلال شدی، مجتبی به تو هدیه داد.

هنگامی که رکورد گلزنی استقلال را شکستم مجتبی جباری در محل تمرین کاری انجام داد که در زندگی‌ام هیچ وقت فراموش نمی‌کنم. به همان اندازه رکوردشکنی این حرکت جباری برایم ارزشی بود. کادوی جباری را در ویترین افتخاراتم گذاشتم. من یک ویترین در منزل دارم که حتی از دوران بچگی‌ام هر جایزه‌ای گرفتم در آن ویترین گذاشتم. این تبلت را آنجا گذاشته‌ام و از آن استفاده نمی‌کنم. اتفاقا یکی از دوستانم کارایی تبلت را می‌گفت که به او گفتم این کادو برای من ارزش دیگری دارد.

این روزها بحث جدایی قلعه‌نویی از استقلال مطرح است. دوست داری او در استقلال بماند؟

۱۰۰درصد دوست دارم که بماند چون من وقتی با این مربی کار می‌کنم بازدهی خوبی دارم. این درست است که امسال زیاد گل نزدم ولی به هر حال این موضوع خیلی مهم است که بازیکنان و مربی از لحاظ مسائل فنی و تاکتیکی درک متقابلی داشته باشند. من معتقدم قلعه‌نویی نه‌تنها در ایران بلکه در سطح آسیا یک مربی باتجربه است. او مربیگری در استقلال را بلد است و بزرگ‌تر از قلعه‌نویی برای استقلال وجود ندارد که هدایت این تیم را برعهده بگیرد.

در هفته‌های پایانی، قلعه‌نویی از عده‌ای از هواداران ناراحت بود و بعد از بازی با الریان اعلام کرد که امیدوار است فصل آینده یک مربی بزرگ روی نیمکت استقلال بنشیند. در مورد آن اتفاقاتی که افتاد صحبت می‌کنی؟

در چند بازی آخر شرایط خیلی بهتر شد و خودشان هم متوجه شدند اگر حمایت کنند تیم نتیجه می‌گیرد. من معتقدم باشگاه و هواداران هیچ وقت نباید مقابل هم قرار بگیرند و اگر این اتفاق بیفتد مطمئنا بازدهی تیم منفی خواهد بود. هواداران می‌توانند همیشه به استقلال کمک کنند ولی گاهی اوقات هم ممکن است اتفاقاتی بیفتد که به ضرر تیم تمام شود.

ولی قلعه‌نویی معتقد بود تماشاگران استقلال به نشانه اعتراض نباید یک بازیکن خاص را تشویق می‌کردند؟

کسانی که در زمین برای استقلال بازی می‌کنند، مطمئنا زحمت می‌کشند و باید مورد حمایت قرار بگیرند. شما دیدید که در پرسپولیس وقتی تماشاگران فردی را تشویق می‌کردند که در این تیم حضور نداشت، چه اتفاقاتی رخ داد. البته خدا را شکر مشکل خاصی در این زمینه به‌وجود نیامد ولی تماشاگران باید این را درنظر بگیرند که هیچ‌چیز از استقلال بزرگ‌تر نیست و همه تلاش می‌کنند نام استقلال بزرگ باقی بماند. وقتی بازیکنان در زمین هستند و می‌بینند که بازیکنی تشویق می‌شود که در زمین حضور ندارد، ناخودآگاه شاید ناراحت شوند یا اینکه انگیزه لازم را نداشته باشند. با این حال باز هم می‌گویم که ما مشکل خاصی نداشتیم و از حمایت هواداران هم تشکر می‌کنیم.

امسال استقلال از لحاظ مالی مشکلات بی‌سابقه‌ای داشت.

واقعا انتظار چنین شرایطی را نداشتم و همه ما اذیت شدیم. البته فتح‌الله‌زاده را هم هیچ وقت اینقدر دست تنها ندیده بودم ولی با درایتی که او داشت توانست مشکلات را کمتر کند. نیم فصل اول شرایط خوب بود اما در نیم فصل دوم فشار روی بازیکنان بیشتر شد ولی ما هیچ وقت اجازه ندادیم این مسائل روی نتیجه گرفتن تیم تأثیر منفی بگذارد.

ولی قبول داری باشگاه در پرداخت پول بازیکنان عدالت را رعایت نکرد؟

من در این خصوص صحبت خاصی ندارم و نمی‌خواهم در مورد گذشته حرف بزنم.

رقابت با تیم‌هایی مثل سپاهان و تراکتور برای کسب قهرمانی لیگ چطور بود؟

سپاهان در فوتبال ایران تیم بزرگی است و همیشه قابل احترام است. مشکلاتی که استقلال داشت را آنها نداشتند و توقع نمی‌رفت که تیم ما با این همه مشکل قهرمان شود. تراکتور هم فقط در آخرین هفته‌ها کم آورد ولی در مجموع لیگ سختی بود.

جشن قهرمانی چطور بود؟

من با پاس هم قهرمان شدم و با استقلال هم همینطور اما این قهرمانی به این خاطر که دو بار جشن گرفتیم (یک بار در اهواز و یک‌بار در تهران) لذتبخش بود. جشن قهرمانی در آزادی واقعا لذتبخش بود.

آرش برهانی را سال بعد در استقلال می‌بینیم؟

از الان زود است در این مورد حرف بزنیم و بعد از پایان لیگ همه‌‌چیز مشخص می‌شود. من همیشه خودم را یک استقلالی می‌بینم که با تمام وجود برای این تیم بازی می‌کنم. برای فصل بعد، اولویت اول من استقلال است و من همیشه این تیم را دوست داشتم. ۴، ۳ سال قبل خیلی از بازیکنان استقلال را ترک کردند و من هم پیشنهادهای خوبی داشتم اما در نهایت ماندم.

الان از تیمی پیشنهاد داری؟

خیر. در حال حاضر از هیچ تیمی پیشنهاد ندارم و تماسی هم با من گرفته نشده است. پارسال که قرارداد داشتم و ماندم و امسال هم که امیر قلعه‌نویی آمد و باز هم در استقلال ماندم. اگر استقلال مرا بخواهد دوست دارم بمانم.

راستی بحث حضورت در لیگ چین تا چه حد جدی است؟

باور کنید هنوز چیزی معلوم نیست. یکی از دوستانم به من پیشنهاد داد که دوست داری به تیم‌های چینی بروی که من هم گفتم بدم نمی‌آید. حالا هم چیزی در مورد آینده معلوم نیست و من گفته‌ام که اولویت اولم استقلال است.

خودت را تا به حال در پیراهن تیم دیگری تصور کرده‌ای؟

تا حالا نه و همه خیال می‌کنند همیشه در استقلال می‌مانم.

راستی از اینکه همچنان به تیم ملی دعوت نمی‌شوی ناراحت نیستی؟

برای من مهم این است که بهترین عملکرد را برای استقلال داشته باشم و هواداران را با عملکردم راضی کنم. اگر دعوتم کنند با کمال میل می‌روم و اگر هم دعوت نشوم هیچ وقت اجازه نمی‌دهم این موضوع در فوتبال من تأثیر منفی بگذارد. من همیشه سعی کرده‌ام بهترین عملکرد را برای استقلال داشته باشم.

به‌نظر تو امسال بهترین بازیکن لیگ چه‌کسی بود؟

فکر می‌کنم مهدی رحمتی، خسرو حیدری، جواد نکونام، مجتبی جباری، پژمان منتظری، هاشم بیگ‌زاده و محرم نویدکیا جزو بهترین‌های لیگ بودند.

فقط همه استقلالی‌ها را نام بردی؟!

نویدکیا را هم گفتم.

تا چه زمانی می‌خواهی فوتبال بازی کنی؟

فکر می‌کنم تا ۵سال دیگر بازی می‌کنم.

می‌خواهی مربی شوی؟

من دوست ندارم هیچ‌کس از دست من ناراحت باشد. فکر نکنم مربی موفقی شوم چون خصوصیات خاصی می‌خواهد.


اخبار استقلال

دیدگاه‌ها

  1. آرش جان همیشه دوستت داشتم و خواهم داشت . وقتی تو بازی نیستی خدایی جات خالیه . راستی لقب فوتبالی من میثم برهانی . هم به خاطر اینکه خیلی دوست دارم هم تو پست مهاجم بازی می کنم

     
  2. واقعا این آرش آقاست.اوایل زیاد باهاش حال نمیکردم ولی کم کم دیدم که چقدر متین و با وقاره.. همیشه انصافا با جون و دل برای استقلال بازی کرده. شک ندارم که تا آخره فوتبالش هم در استقلال میمونه حتی اگه نیمکت نشین باشه.چون ثابت کرده ۱ استقلالی واقعیه…. امیدوارم موفق باشه 🙂

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =

Protected by WP Anti Spam